top of page
  • Yazarın fotoğrafıFiliz Çetin

Bebek Kokusunun Sırrı

Mis gibidir yeni doğan kokusu... İlk buluşmanın hediyesidir. Zihnimde fotoğrafını çektiğim o anlar... Özellikle başını koklamaya doyamazsınız. Kokladıkça daha fazla içinize çekmek istersiniz. İçinize çektikçe kucağınızdaki muhteşem varlıkla bütünleştiğinizi hissedip bırakmak istemezsiniz. Hiçbir anne babanın ya da bebek koklayan birinin bu kokuyu unutabileceğini sanmıyorum. Doğar doğmaz yayılan bu tatlı tarifsiz koku, anne ve bebeğin ilk ayda birbirine bağlanmasında öyle güçlü bir etken ki... Emzirme, koruma gibi motivasyonel ve duygusal tepkilerin gelişmesini sağlıyor. Doğa, dünyaya geldiğimiz andan itibaren BAĞLANMAYI sağlayan birçok fırsat sunuyor bize, işte bebek kokusu da bunlardan biri.


Bu kokunun nasıl geldiği ile ilgili farklı görüşler var. Bir teori, bebeğin ter bezlerinin salgıladığı kimyasallar olduğunu belirtiyor. Birkaç hafta süren koku, bebeğin metabolizmasından etkileniyor. Diğer bir olasılık, bebeğin derisinde bulunan koruyucu bir tabaka olan verniks kazeoza. Doğumla dış dünyaya geçiş yapan bebek için olan bu koruma kalkanı ilk yıkanma ile gitse de, kokusunun deriye sindiği belirtiliyor.


2013 yılında Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yeni doğan bebeğin kokusunun kadınların beyin bölgelerinde yarattığı etkiler anlatılıyor. Bu çalışmaya göre, beynin dopamin yolları ışık saçıyor. Evrimsel anlamda, şaşırtıcı derecede iyi hissettiren bebek kokusu hem bebeklerin hayatta kalmasına, hem de fizyolojik anlamda annelerin rahatlamasına yardımcı oluyor.


Ve hatta İsveçteki forskning.se araştırma dergisi verilerine göre, Stokholm'deki Karolinska Enstitüsündeki Klinik Sinirbilim Anabilim Dalı araştırmacıları, bu kokunun bir gün depresyon tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyorlar. Bilim insanları beyinlerimizin neden bebek kokusunu bu kadar sevdiğini tam olarak bilmiyorlar ve yeni doğanların vücut kokularının yaklaşık 150 farklı kimyasal içerdiğini not ediyorlar, bu yüzden hala hangi kimyasalların bu tepkiye neden olduğunu tespit etmeye çalışıyorlar. Araştırma halen sürüyor, ancak bir gün, bu tatlı bebek kokusunu yakalayan bir burun spreyinin, depresyon dahil olmak üzere zihinsel hastalıkları tedavi etmek için geliştirilebileceği ve kullanılabileceği umuluyor.
68 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page